Beslenmede Doğru Bilinen Yanlişlar

Beslenme konusunda her geçen gün yepyeni bilgiler ortaya çıkıyor. Gerek televizyonlarda, gerek sosyal medyada, gerekse çevremizde yeni yeni bilgiler duyuyoruz. Çoğumuz artık ne yiyip ne içeceğimizi şaşırmış haldeyiz.
Bilgi kirliliğine yol açan bazı diyet efsaneleri… Buyrun:

1. DİYET YAPARKEN EKMEĞİ HAYATINIZDAN ÇIKARIN!

Bu yargıyla diyet yapmak kesinlikle hata olur. Ekmek diyette iştah kontrolünü sağlayan beyne tokluk sinyalini daha
kolay ulaştıran, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayan diyet listelerinin bir numarasıdır. Önemli olan ekmeğin çeşididir. Beyaz undan yapılmış ekmekler yerine posadan zengin; tam buğday, tam tahıllı, çavdar veya kepekli ekmekleri tercih edebilirsiniz.

2. KISA SÜREDE VERİLEN KİLOLAR GERİ ALINMAZ!

Kısa sürede verdiğiniz kilolar mutlak geri dönüşümlüdür. Geri dönüşüm süresi bireye ve duruma göre değişiklik gösterir. Kilolarınızı kaybettikten 5 yıl içerisinde kiloların tamamı ya da daha fazlası geri alınır. Unutmayın ! Bu kiloları kısa sürede almadınız, hızlı bir şekilde de vermeyi düşünmeyiniz.

3. ÖĞÜN ATLARSAM KOLAY KİLO VERİRİM!

Sağlıklı bir şekilde kilo vermenin en doğru yolu sabah öğle ve akşam öğünlerinin iştahı kontrol altına alıp, sık acıkmayı önlediği yönündedir. Çalışmalar öğün atlayan bireylerde kısa süreli kilo vermenin daha sonra hızla yeniden kilonun alınması ile sonuçlandığını göstermektedir. Ara öğün alışkanlığı ise doğru besinlerle sağlandığında iştah kontrolünüzü elinizde tutmak adına en doğru yöntem. Abdominal yağlanmayı azaltıyor ve açlık hissini yaşattırmıyor. Uzun süreli açlık durumlarında mideden salgılanan ghrelin hormonu, beyinde iştah reseptör sayısını artırıyor. Bu durum ise kontrolsüz iştaha neden oluyor. 3-4 saatten uzun süre aç kalmamaya özen göstermelisiniz.

4. AZ UYURSAM ÇOK KİLO VERİRİM!

Bedenen ve ruhen iyi olmak için en az 5, en fazla 8 saat uyumak gerekir. Uyku süresi kısaldıkça, psikolojik stres artmakta, monoton hareketsiz yaşama eğim başlamaktadır. Ayrıca az uyuyan bireyler yemeğe daha fazla yönelmektedir.

 

5. SUYUN KİLO VERİMİNDE ÖNEMİ YOKTUR!

Vücudumuzun %70’i sudan oluşmaktadır. Susuzluk organ sağlığında ve organ işlevselliklerinde kayıpların
oluşmasına neden olur. Dolayısıyla az su tüketimine bağlı azalan metabolik hız, kilo kontrolü üzerinde ciddi problemler yaratır. Vücudun su ihtiyacı her bireye göre farklılık göstermektedir. Tüketilen kalori başına 1 ml veya kg başına 30 ml sıvı ihtiyacımız vardır. Örneğin 2000 kkal’lik beslenme düzeni olan kişinin sıvı ihtiyacı minimum 2000 ml’dir. Vücutta su oranının %2 azalması metabolik hızı %20 azaltmaktadir. Su yiyeceklerin enerjiye çevrilmesi için gerekli oksijeni sağlayan başlıca kaynaklardandır ve büyük önem taşır. Su olmadan diyet yapmayınız.

6. KALORİSİ DÜŞÜK ÜRÜNLERLE KOLAY KİLO VERİLİR!

Kepekli ürünler normal ürünlere göre az kalori içermez. Aynı yiyeceğin enerjisinin %30 ile 50 oranında düşürülmüş halidir. Yani bir yiyeceğin light olması bu yiyeceği sınırsız tüketebileceğiniz anlamına gelmez. Bu ürünler genelde yağı ve şekeri azaltılmış ürünlerdir, sıfır kalorili değildir. Örneğin normal bisküvinin 2 tanesi, sade diyet bisküvinin 4 tanesine denk gelir; bu da ortalama 1 ince dilim ekmeğin karşılığıdır.

7. SABAH AÇ KARNINA SİRKELİ SU İÇMEK ZAYIFLATIR!

Hiçbir besin yağ yakamaz. Bazı besinler kafein içerdiği için kısa süreli etkisi ile vücuda alınan kalorinin enerji olarak
kullanılmasına yardımcı olur. Ancak asitli besinlerin böyle bir etkisi asla bulunmamaktadır. Çalışmalar; elma sirkesi içildiğinde, içerisinde bulunan asidin yemek borusunu tahriş edebileceğini, mide asidini artırarak açlığı uyaracağını ve reflü gibi ciddi sağlık sorunlarını tetikleyebileceğini bildirmektedir.

8. PROTEİN DİYETLERİ SAĞLIKLI BİR ZAYIFLAMA YOLUDUR!

Sağlıklı kilo vermek için karbonhidrat, protein ve yağı dengeli tüketmek yeterlidir. Kısa sürede kilo verdiren yüksek proteinli diyetlerin uzun süreçte uygulanması zordur. Böbrek ve karaciğere fazla yük bindirir ve eklemlerde gut hastalığına neden olabilir. Ayrıca fazla protein vücuttan kalsiyum atımına neden olur. Protein diyetleri; kan kolesterol-ürik asit seviyelerini artırıp, insülin direncine neden olmaktadır. Bunu uzun süre uygulayıp hayat tarzı haline getirmiş, bir kişiyi bile bulmak zordur. Yüksek protein diyeti uygulayan bireylerde görülen en önemli sorun, diyeti devam ettiremeyip sıkça şeker krizlerine girerek yüksek miktarda tatlı yemeleridir.

9. MAYDANOZ SUYU ZAYIFLATIR!

Maydanoz, C vitamini yönünden zengin, diüretik (idrar söktürücü) etkisi olan bir sebzedir. Bu nedenle maydanozun yarattığı geçici kilo kaybı vücuttaki yağ kütlesinden değil, su miktarındadır. Yani vücuttaki ödemi atmaya yardımcıdır. Maydanozu tüketmek; kilo vermek için değil, vitamin ve antioksidan açısından destek sağlamak için en doğru yoldur.

10. HER DİYET UYGULANABİLİR!

Her insan vücudu farklı metabolizmaya sahiptir. Bu nedenle her diyet de herkese uymaz. 2 kişinin yaşı, boyu, kilosu, cinsiyeti aynı dahi olsa metabolik hızları farklı olabilir. Bunun temel nedeni şu vardır: Kişilerin sahip olduğu kas ağırlığı, yağ ağırlığı ve vücut su oranı farklılığı, metabolik hızlarında farklılık gösterecektir. Bunun dışında kişilerin sağlık durumları, yaşam koşulları, kişisel ihtiyaçları ve tüketmeyi sevdikleri besinlerdeki farklılıklar eklenince diyetin bireysel olması gerekmektedir. Her diyet parmak izi kadar özeldir ve her diyet kişiye özgüdür.

Write a comment