Dilimizin Tat Haritası Yanılgısı

Yakın zamana kadar okulların ders kitaplarında çizilen dilin tat alma haritasının, hatalı olduğu bulunmuştur. Dil haritası veya tat haritası, dilin farklı kısımlarının farklı tatları algıladığı yorumlandığı bir yanılgıydı.

Yakın zamana kadar okullarda ders kitaplarında çizilen dilin tat alma haritasının, hatalı olduğu bulunmuştur. Dil haritası veya tat haritası, dilin farklı kısımlarının farklı tatları algıladığı yönünde bir yanılgıydı. Günümüzde, duyarlılık eşiği değişebilmekle birlikte dilin tüm bölümlerinin tüm tatları algıladığı keşfedilmiştir.

Yapılan araştırmalarda 5 temel tat olduğu bulundu. Bunlar, tatlı, ekşi, tuzlu, acı ve son araştırmada ortaya çıkarılan "umami". Umami, "lezzetli" anlamına gelen Japonca kökenli bir sözcüktür. Umami, şekerli olmayan, etimsi tatları tarif etmek için kullanılır.

Gıda katkı maddelerinden monosodyum glutamat (MSG), kuvvetli bir umami tada sahiptir. MSG; soya sosu ve diğer Asya yemeklerinde, cipslerde, hazır köfte harçlarında, et suyu tabletlerinde ve hazır çorbalarda bulunur.

Bir başka çalışmada ise dilin bazı bölümlerinin belirli tatlara karşı daha hassas olduğu ve hatta erkeklerde ve kadınlarda ekşi, tuzlu ve acı tatları algılamada farklılıklar olabildiği belirtilmiştir. (1,2)[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

KAYNAKLAR

  1. C. WANJEK, The Tongue Map: Tasteless Myth Debunked, Live Science, 2006, August 29.
  2. A. O'CONNOR, The Claim: Tongue Is Mapped Into Four Areas of Taste, New York Times, 2008, Nov. 10.

Write a comment